Úvod» Studie a publikace » NEWSLETTER » CFO NEWSLETTER 06/2013

ROČNÍK VII., ČÍSLO 6/2013, 01. 07. 2013

Vážení členové Klubu, finanční ředitelé a manažeři,

doufám, že Vás zaujaly naše dvě společné diskuse na téma zvýšení výkonnosti a konkurenceschopnosti ekonomiky České republiky se zástupci průmyslu, bank a samozřejmě také s panem profesorem Václavem Klausem. Trochu mě mrzí, že se do diskuse nepodařilo více zapojit také naši politickou reprezentaci, protože doporučení byla podnětná a velmi zajímavá. Nejenom doporučení, ale také příčiny, které vedly k současné situaci. Diskuse směřovala opravdu k zásadním problémům: nezdravá úvaha vlády, jak a kde podpořit ekonomický růst, odtržení navržených opatření od reality; špatná struktura zdanění, nepodporující zaměstnanost tam, kde je třeba; snižující se úroveň vzdělání a podpora oborů, které jsou v rozporu se základními pilíři ekonomiky – deindustrializace; nedostatek odvahy realizovat reformy druhé generace pragmaticky, správně a až do konce (zdravotnictví, penzijní systém, vzdělání, …) a v neposlední řadě strašení o negativním vývoji ekonomiky s dopadem do domácí spotřeby. Pan profesor Klaus přidal další příčiny současného stavu, které dokumentoval také hrozivými čísly. Problém vidí v posilování role státu, zvyšování regulace a odklonu od liberalizace, nárůstu státních výdajů, poklesu agregátní poptávky, ale také v poklesu autorit a nedocenění výkonů. Současnou krizi označil také jako krizi společenskou. Východiska ze současné situace se hledají velmi obtížně. Všechny krize v minulosti končily radikální změnou (zásadní změnou politického režimu, fiskální reformou, válkou, dlouhodobou stagnací). Dle mého názoru však musí podniky začít u sebe, nalezením nových trhů a segmentů, vnitřní restrukturalizací, cestou investic do vývoje a výzkumu, inovací – to je dle mého názoru klíč k posílení konkurenceschopnosti. Investiční pobídky v této oblasti mohou pomoci. Dobrým příkladem je také iniciativa Baracka Obamy, resp. zemí G8, která byla prezentována v Irsku. Záměrem je vytvoření transatlantické dohody o volném obchodu (Free Trade Agreement – FTA), což prakticky znamená vytvoření bezcelního obchodního prostoru mezi EU a USA. Navrhované opatření povede k rozšíření trhů, ke stimulaci poptávky, k vytvoření nových pracovních míst, zvýšení produktivity a konkurenceschopnosti nově definovaného prostoru. Očekávané finanční benefity mohou pomoci v růstu hrubého domácího produktu o 13,4 % v USA a 5 % v zemích EU.

Jsem přesvědčen, že ekonomika se sama neozdraví a každý podnik i politik musí začít u sebe! A to není vždy jednoduché.

Dean Brabec
Prezident Klubu finančních ředitelů 

Diskusní setkání na téma: Jak jsou řízeny finance šlechtických rodů?

Klub finančních ředitelů a Prague Leaders Magazine si Vás dovolují srdečně pozvat na nadcházející diskusní setkání, které se uskuteční dne 21. srpna 2013 od 19.00 hod. v prostorách AUREOLE Fusion Restaurant & Lounge, City Tower, 27. p., Hvězdova 1716/2b, Praha 4.

Program setkání:

19:00 Welcome drink

19:30 Zahájení večera
Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů, Managing Partner CEE, Arthur D. Little

19:35 Úvodní slovo
Kamil Ziegler, viceprezident Klubu finančních ředitelů, člen představenstva SAZKA sázková kancelář, a.s.

19:40 Moderovaná diskuse

Host diskuse:
James A. Cusumano, Chairman, Chateau Mcely

Další hosté diskuse jsou v jednání.

Moderátor: Kamil Ziegler, viceprezident Klubu finančních ředitelů, člen představenstva SAZKA sázková kancelář, a.s.

20:30 Společenský večer, raut


Účastnický poplatek činí 3.000 Kč bez DPH. Pro zlaté členy Klubu je vstup zdarma, pro platinové členy vstup zdarma i s doprovodem.

Přihláška

Svou účast na akci můžete též potvrdit na adrese cfoclub@cfoclub.cz.

Partneři Klubu

Mediální Partneři

CFO Club: Současná krize ekonomiky ČR

Spíše než o ekonomickou, jde o krizi hodnot. Tak by se dal shrnout závěr diskuse finančních ředitelů s prof. Ing. Václavem Klausem, CSc., která se v rámci Klubu finančních ředitelů odehrála ve středu 12. června v prostorách Grand Hotelu Bohemia v Praze 1. Debatu moderoval Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů a Managing Partner CEE společnosti Arthur D. Little.

Významný český politik Václav Klaus připustil existenci střednědobé stagnace či krize, jejíž kořeny spatřuje ve dvou rovinách. Tou první je ekonomická rovina, která se dá jasně popsat a dokumentovat ukazateli, čísly a analýzami. Druhá je již obtížněji identifikovatelná, jedná se totiž o krizi celospolečenskou, charakterizovanou především krizí hodnot. Tato oblast se popisuje
a prokazuje mnohem hůře.

Celý text naleznete ZDE.


 

Leaders Magazine

Časopis je dvouměsíčním periodikem, vychází 6x do roka v nákladu 15.000 kusů, vždy na konci lichého měsíce. Okruh čtenářů tvoří především osoby s rozhodující pravomocí (střední a vrcholový management) v soukromém a státním sektoru. Kvalifikovaný odhad je cca 500.000 čtenářů.

Časopis přináší zejména informace o dění a událostech politického, ekonomického, kulturního, diplomatického a společenského života v ČR. Jeho obsah tvoří např. rozhovory s předními osobnostmi, redakční články, ale i klasická firemní inzerce, fotoreportáže z významných akcí firem a institucí (konference, důležité semináře, výročí, vyhlášení vítězů soutěží a velké společenské události v ČR) či vkládaná inzerce. Další informace je možno nalézt na webu www.leadersmagazine.cz.

 Informace z trhu

TRANSFORMACE EKONOMIKY
Přerovnáváme lehátka na palubě Titaniku, varuje ekonom Zelený
Podle nejcitovanějšího českého ekonoma Milana Zeleného, který spolupracuje s univerzitami v USA, Číně či Itálii, v současnosti neprožíváme běžnou cyklickou krizi. Jsme svědky trvalé transformace ekonomiky. „Pokusy o návrat do stavu před krizí jsou jen plýtvání penězi,“ říká. Proč podle něj čeká svět deglobalizace? A proč by mělo být v Česku víc podnikatelů?
Autor: Jan Němec, týdeník Ekonom

Čtěte více na: http://ekonom.ihned.cz/c1-60100970-prerovnavame-lehatka-na-palube-titaniku


ZDANĚNÍ FINANČNÍCH TRANSAKCÍ
Nejpodlejší daň, jakou kdy lidstvo poznalo

Podlá, neférová a naprosto kontraproduktivní. To jsou slova, která přicházejí na mysl spoluzakladateli a výkonnému řediteli Saxo Bank Larsi Christensenovi, když přemýšlí o plánované dani z finančních transakcí. Na stránkách týdeníku Ekonom argumentuje, proč je prosazení nové daně špatný nápad.

Čtěte více na: http://ekonom.ihned.cz/c1-60049800-sef-saxo-bank-dan-z-financnich-transakci-je-podla-neferova-a-kontraproduktivni


MĚNOVÁ REFORMA
Zápotocký vs. Klaus aneb Kdo vzal lidem víc

Měnová reforma Antonína Zápotockého z roku 1953 navždy zůstane ukázkou, jak stát, v tomto případě komunistický, dokáže pod tlakem ekonomických neúspěchů oškubat své občany. Neuškodila ale českému národu obdobně porevoluční transformace ekonomiky v režii Václava Klause? Týdeník Ekonom zhodnotil všechna důležitá kritéria a přichází s překvapivým verdiktem.

Čtěte více na: http://ekonom.ihned.cz/c1-60012420-zapotocky-vs-klaus-aneb-kdo-vzal-lidem-vic


PRÁCE NA DOVOLENÉ
Blíží se léto. Jak si na pláži nebo v džungli udělat kancelář
Lidí, kteří se od notebooku nebo tabletu neodloučí ani během letní dovolené, je čím dál víc. Nic však není dokonalé a o elektronice na cestách to platí také. Zloději, mořský vzduch, pouštní prach i výpadky energie komplikují život lidem, kteří nechtějí na dovolené jen odpočívat. Co s tím?

Čtěte více na: http://ekonom.ihned.cz/c1-60012370-blizi-se-leto-jak-si-na-plazi-nebo-v-dzungli-udelat-kancelar


KVALITNÍ OBLEČENÍ
Obleky a boty, které nejsou na jednu sezónu
Masová konfekční produkce oblečení nabízí rychlé, praktické a levné řešení pro všechny a na českém trhu jsou už dávno zastoupené i konfekční značky, jako je třeba Armani nebo Brioni, které nabízejí vysokou kvalitu. Zároveň však stále také platí, že oblečení či obuv vyrobené na míru přináší kromě dobře padnoucího střihu a kvalitního materiálu také osobitý styl a odlišení. V čem spočívají další výhody kvalitních obleků, které se šijí přímo „na tělo“?

Čtěte více na: http://ekonom.ihned.cz/c1-59967110-obleky-a-boty-ktere-nejsou-na-jednu-sezonu

Lidé a podniky

Aegon ČR
Pavel Paidar
Člen představenstva
Vedení finanční společnosti Aegon ČR posílil Pavel Paidar (39). Na konci loňského roku se stal ředitelem divize finance a nyní členem představenstva. Před tím působil jako finanční ředitel a člen představenstva ve společnosti Generali Pojišťovna v Rumunsku.

Profireal Group
Marek Štejnar
Finanční ředitel

Finančním ředitelem nadnárodní finanční skupiny Profireal Group se v červnu stal Marek Štejnar (40). Posledních devět let působil jako finanční ředitel ve společnosti Cofidis. Vystudoval České vysoké učení technické.

GE Money Bank
Jan Novotný
Ředitel komerčního bankovnictví

Ředitelem komerčního bankovnictví GE Money Bank se stal Jan Novotný (37). Ve společnosti působí od roku 2003, naposledy jako ředitel segmentu malých a středních firem. Vystudoval Université de Neuchatel ve Švýcarsku.

Apogeo
Ondřej Havle
Ředitel účetních služeb

Ředitelem účetních služeb se v poradenské skupině Apogeo stal Ondřej Havle (38). Dosud působil v poradenské kanceláři Schaffer & Partner v pozici partnera zodpovědného za poskytování účetních a daňových služeb českým a zahraničním klientům. Vystudoval VŠE v Praze.

Schneider Electric
Renaud Mingat
Finanční ředitel

Finančním ředitelem technologické společnosti Schneider Electric v Česku a na Slovensku se od června stal Francouz Renaud Mingat (37).
Přichází ze Schneider Electric Švédsko, kde vedl od roku 2011 oddělení controllingu.
Pro společnost pracuje od roku 1998.

Raiffeisen – Leasing
Tomáš Gürtler
Generální ředitel
Novým generálním ředitelem společnosti Raiffeisen – Leasing se stal Tomáš Gürtler (46), který současně zůstává výkonným ředitelem útvaru Real Estate a Structured Finance v Raiffeisenbank. V této skupině je od roku 2000.

Siemens ČR
Jiří Krátký
Finanční ředitel

Vedení skupiny Siemens ČR rozšířil Jiří Krátký (40), který byl jmenován finančním ředitelem divize Smart Grid. Pro společnost Siemens pracuje již deset let, naposledy v pozici ekonomického vedoucího úseku Energy Automation divize Smart Grid.


Newsletter vychází za podpory partnerů a mediálních partnerů CFO Clubu